Rozbor a problémy diela

Túžba po peniazoch

Skoro každá postava románu túži po peniazoch. Peniaze sú najspoľahlivejším cieľom ako sa dostať na výslnie. Je to aj chyba ostatných, že majetnosť človeka zatemní ich mysle a je v ich očiach zrazu dokonalí.
Všade naokolo ľudí je plno prepychu. Každý chce ukázať, že na to má. To je jedným z dôvodov takejto posadnutosti peniazmi. Každý chce mať okrem uznania a postavenia aj plno prepychu a to všetko peniaze poskytujú.

„Čo má človek robiť, keď je na svete toľko lákavých vecí! Aj prepychové reštaurácie so závratnými cenami, aj maškarné plesy, zábavy a tancovačky s cigánkami! Ako sa môže človek zdržať, keď všetci okolo robia to isté, okrem toho je to aj v móde, tak sa teda odriekni. Človek si nemôže donekonečna všetko len odopierať. Veď je iba človek, a nie boh.” 29

Sobakevič nie je výnimkou a peniaze chce získať aj pri predaji mŕtvych nevoľníkov. Je kvôli peniazom aj veľmi nenásytný a pýta peniaze, ktoré nie sú primerané. Hlavná postava Čičikov je taktiež pod vplyvom peňazí. Má rád prepychové veci, ktoré si bez peňazí nemôže dovoliť a tak sa všemožne snaží získať ich.
Čičikov chce nadobudnúť peniaze spôsobom, ktorý je hlavne rýchly. To sa mu ale nikdy nemôže podariť. I keď rýchlo nadobudne peniaze, rýchlo ich i stratí. Nikto kto sa snaží rýchlo zbohatnúť nie je úspešný a v tomto je jedno z Gogoľových posolstiev. Jeho názor na túto vec je vyjadrený v postave Kostanžogla. Ten je presvedčený, že človek musí začať zarábať od nuly a pomaly, aby mohol byť v budúcnosti bohatý. A jemu sa to aj darí, pretože jeho imanie je veľké.
V Mŕtvych dušiach nie sú iba postavy túžiace po peniazoch. Výnimkou sú Manilov, Murazov a Kostanžoglo. Tieto postavy nerobia veci len kvôli peniazom a často sú pre nich dôležité aj iné hodnoty, ako priateľstvo či dobro Ruska.
Skúposť
Skúposť je u postáv diela podnietená hlavne túžbou po peniazoch. Nachádza sa tu v rôznych podobách od malej až po neuveriteľne veľkú, dostatočne zveličenú.
U Sobakeviča je skúposť malá. Neštíti sa minúť peniaze, ale nikdy ich nemíňa na nepotrebné veci. Ak sa jedná o veci bežnej potreby minie na ne dostatok peňazí v rámci ich užitočnej stránky. Skúposť sa uňho prejavuje ak ide o veci, ktoré majú dekoratívnu funkciu. Na tých šetrí mnoho a častokrát o ne nedbá vôbec.
Táto neušľachtilá vlastnosť neobišla ani Čičikova. U neho je ale v zvláštnej forme. Keď začína zarábať a šetriť peniaze, a nemá ich nazvyš je skúpi. Táto skúposť ho prenasleduje až do chvíle keď si je istý, že má dosť na míňanie a prepychový život. V tej chvíli by nikto nepovedal, že toto je človek, ktorý nedal ani groš na pomoc svojmu obľúbenému učiteľovi.
Najhoršou formou skúposti trpí Pľuškin. Jeho postava je celá len o skúposti. Často je táto vlastnosť prepracovaná až do najväčšej karikatúry. Jeho skúposť je taká veľká, že mu zatemňuje mozog. Namiesto toho aby na tom niečo získal oveľa viac stráca. Jedným príkladom je obchodovanie. Kvôli tomu, aby neprerobil a nepredal za lacno sa nakoniec s obchodníkmi vôbec nedohodne a všetok tovar mu hnije v skladoch. Toto najvyššie
štádium skúposti vedie k záhube nielen jeho samého ale aj všetkých nevoľníkov a celú dedinu.

„Treba povedať, že podobný zjav je v Rusku ojedinelý, lebo tu každý skôr rozhadzuje, než by si uťahoval opasok.” 30
 
Skorumpovanosť
Skorumpovanosť sa prejavuje hlavne v meste a na úradoch. Svoj podiel má na tom aj túžba po peniazoch. Ľudia by najradšej zhŕňali peniaze iba na svoju kôpku, prípadne doprajú aj svojim známym a priateľom. Neštítia sa ani obrať chudobných na úkor seba.

„Napríklad založíme nejaký dobročinný spolok pre chudobných a každý naň prispeje pomerne veľkou sumou; vzápätí však na počesť tohto chvályhodného činu usporiadame banket, kde sa majú osláviť všetci významní mestskí hodnostári, a to si pochopiteľne, vyžiada polovicu všetkých príspevkov. Za druhú polovicu sa pre výbor prenajmú krásne miestnosti s kúrením a vrátnikmi, takže na podporu chudobných zvýši dovedna päť a pol rubľa, aj to sa výbor nevie nijako dohodnúť, ako tento peniaz rozdeliť, lebo každý odporúča nejakú svoju kmotru.” 31

Vo vtedajšej ruskej spoločnosti nie je ľahké nájsť si miesto bez nejakej známosti. Nezáležalo na tom ako tvrdo, poctivo a kvalitne človek pracoval. Hlavné bolo, že ste mali známosti čo na najvyššom poste. Jednou z postáv, ktoré toto nadovšetko využívali bol Čičikov. Nemožno mu odoprieť, že sa snažil, avšak mnoho zamestnaní získal pomocou lichoteniu a známostiam.
Tak ako nájsť si prácu je jednoduchšie pomocou známych i vybaviť úradné záležitosti. Ak poznáte nejakého úradníka alebo vysokopostavenú osobu všetko ide odrazu ľahšie
ako predtým.

Kapitalizmus


Kapitalizmus je v počiatočnom vývoji, takže má mnoho nedostatkov. Prejavuje sa hlavne v mestách a na úradoch mnohými podvodmi. Sprievodným znakom je aj skorumpovanosť. Jedným z hlavných aktérov je Čičikov a mestský hodnostári a úradníci.
Kapitalizmus dáva príležitosť k vývoju úplatkárstva. Bez podplácania sa v tej dobe nedalo vybaviť nič. Príkladom je Čičikov, ktorý podpláca i berie úplatky. Úplatky bral už ako úradník a pracovník na colnici. Rozdiel medzi ním a ostatnými úplatkárskymi postavami je Čičikova schopnosť tváriť sa, že úplatok nezoberie, ale v skutočnosti berie viac ako ostatní. Na jeho prácu sa ľudia môžu spoľahnúť, pretože všetko vybaví. V uplácaní sa Čičikov aktivizuje aj na druhej strane a často dáva úplatky. I pri obyčajnom prepise mŕtvych duší ma tendenciu podplácať. Vtedy mu však pomôžu styky.
Okrem úplatkárstva boli v podnikoch bežné aj iné špekulácie, podvody a finančné čachry. Kapitalizmus bol v tejto dobe, vo svojich počiatkoch, veľmi slabý. Vďaka tomuto sa ľuďom naskytla príležitosť zbierať peniaze na svoju stranu.   Gogoľ ukázal v Mŕtvych dušiach kapitalizmus v jeho zlej stránke a v jeho nie príliš ružových začiatkoch. Svoje názory vložil do postavy Kostanžogla. Táto postava je silne protikapitalistická rovnako ako Gogoľ.

Nevoľníctvo

Nevoľníctvo je veľkým problémom hlavne pre Rusko a škodí jeho rozvoju. Gogoľovi išlo najmä o rozvoj Ruska a nevoľníctvo bolo veľkou prekážkou. Nevoľníctvo je v príbehu všade prítomné, hlavne kvôli veľkému množstvu postáv statkárov.
Nevoľnícky systém je príliš zastaralý a v mnohom kríva. Nevoľníci patria statkárom, sú ich majetkom a nemajú slobodu. Ľudia nepracujú tak dôkladne a efektívne preto toho, kto ich vlastní. Keďže ich práca nie je efektívna, ani statok efektívne nenapreduje a Rusko stagnuje.
Dôkazom sú krachujúce statky Pľuškina, Nozdriova a Chlebovcova. Tento systém už nefunguje ako v minulosti a statkári sa s tým nevedia vysporiadať a dať to do poriadku.
Alkoholizmus a kartárstvo
Tak ako v iných krajinách aj v Rusku je rozšírený pitie a kartárstvo. Ľudia tu pijú z rovnakých dôvodov ako inde, kvôli zábave či utápaniu žiaľu. Rusom to ale neprináša nijakú inšpiráciu ale naopak po tom nie sú schopný činu a všetko sa obmedzuje len na plány. 
„Ktovie prečo je to tak, ale asi sme už taký národ. Vždy sa vydaria iba tie schôdzky, ktoré sa zvolajú, aby si členovia vypili a zabavili sa, napríklad nejaký spolok alebo kasíno podľa nemeckého vzoru.” 32
Kartárstvo nie je také vážne ako alkoholizmus, ale pre mnohých dôvodom prečo sa nevenovať zmysluplnejšej činnosti.
„Práca si naozaj vyžadovala veľké sústredenie: vyberal totiž z niekoľkých desiatok kartových kompletov jeden, ale taký výrazný, aby sa naň vždy mohol spoľahnúť ako na najlepšieho priateľa.”33
Postavou u ktorej je pitie a kartárstvo najviac viditeľné je Nozdriov. Tieto zlozvyky sú preňho zmyslom jeho života.
Neschopnosť reálneho činu
Jedným z problémov prečo Rusko stagnuje je neschopnosť ľudí niečo s tým spraviť. Niektoré postavy majú síce dobré plány a úmysly to je však všetko. Manilov a Tentetikov patria medzi nich. Majú veľké plány na to ako pozdvihnúť Rusko, ale nie sú schopný ich zrealizovať.
Mnohý sa do svojich plánov aj často pustia, ale v tomto prípade to skončí tu. Nikto totiž nie je schopný dokončiť čo začal.

 
„Ciel má krásny, ale aj tak neprinesie osoh. Možno je to preto, lebo veríme, že hlavné je začať, a hneť sa uspokojíme, ako keby sme urobili všetko.”34

Mŕtve duše
Mŕtve duše sú nevoľníci, ktorý sú síce mŕtvy, ale sú stále zapísaný ak živý a teda sú majetkom statkára. Takže sa s nimi môže naďalej obchodovať. A z tohto dôvodu ich vykupuje Čičikov, aby ich následne mohol dať do hypotéky a získať z nich omnoho viac peňazí ako do nich vložil. Pojem mŕtve duše má však okrem prvého významu aj skrytý.
Mŕtve duše predstavujú statkárov, ktorý si žijú svoj život. Avšak ich život je v skutočnosti iba bezcenným divadlom. Nemajú nejaký zmysel a sú iba živými mŕtvolami.
Výnimkou z početnej skupiny pre Rusko nepotrebných statkárov je Kostanžoglo. Celé je to v skutočnosti kritika ostatných, okrem neho, ktorý nerobia nič pre Rusko a sú na svete zbytočne.